Wodny świat za szybą

Akwarium, miniatura wodnego świata, może stać się prawdziwą ozdobą mieszkania, a żyjące w nim rybki pupilami całej rodziny. Jednym z najpopularniejszych, a zarazem najciekawszych gatunków spotykanych w akwariach jest bojownik wspaniały. Bojowniki są niezwykle urodziwe i odporne na warunki w których są hodowane. Ich piękne, nasycone barwy od czerwieni, granatu, turkusu i bieli, aż po zieleń zachwycają niejednego akwarystę.

bw1

Ryby te charakteryzują się agresywnym zachowaniem samców wobec siebie. Na widok drugiego samca – lub nawet swojego odbicia – bojownik rozchyla pokrywy skrzelowe, rozprostowuje płetwy i w ten sposób próbuje przestraszyć przeciwnika. Dlatego nie należy trzymać dwóch samców w jednym akwarium. Walki tych ryb niejednokrotnie kończą się silnym zranieniem słabszego samca lub nawet jego śmiercią. Samiec bardzo dobrze czuje się w towarzystwie samic najlepiej dwóch lub trzech. Ciekawe u tych rybek jest to, że posiadają dodatkowy narząd oddechowy zwany labiryntem, który umożliwia im oddychanie powietrzem atmosferycznym. Praktycznie to jedyna ryba, która jest w stanie żyć w warunkach ubogich w tlen.

bw2

W środowisku naturalnym bojowniki żyją w płytkich, stojących wodach. Dlatego akwarium dla bojownika nie musi być duże, co nie znaczy, że nasza rybka będzie czuła się dobrze w szklanej kuli. Ważne jest, aby bojownik w swoim domku miał miejsce w którym może odpocząć. Pomocne będą tu płaskie kamienie na których bojownik może sobie poleżeć. Akwarium w którym mieszka nasz pupil powinno być obsadzone roślinkami, które zapewnią schronienie zwłaszcza dla samic bojownika. Samo posiadanie akwarium „cieszy oko” wszystkich domowników. Zamieszkać w nim mogą różne rybki, a także na przykład żółw wodno-lądowy. Możliwości jest wiele, aby stworzyć wodny świat za szybą.

bw3