Cuda z wody, czyli o śniegowych płatkach

snieg_2Gdy nadchodzi zima, wówczas zazwyczaj z nieba spadają na ziemię piękne, białe płatki śniegu. Wszystko wokół otula puchata kołderka. Z pozoru płatek śniegu wygląda jak biały okruszek, który szybko spada z nieba, aby następnie stopnieć na naszej dłoni. Tymczasem, gdy przyjrzymy się mu z bliska to zauważymy, że każdy płatek śniegu ma swoją niepowtarzalną i misterną budowę. I co ciekawe, nie ma dwóch identycznych płatków śniegu.

Jak powstaje płatek śniegu?
Płatek śniegu tworzy się wysoko w chmurach, silnie nasyconych parą wodną. Aby mógł powstać potrzebuje: wody, niskiej temperatury oraz jądra kondensacji. Jądro kondensacji to inaczej swego rodzaju rusztowanie na bazie którego powstaje płatek. Takim rusztowaniem może być: pyłek kwiatu, drobinka kurzu, ziarenko piasku czy każde inne zanieczyszczenie unoszące się w powietrzu. W wyniku resublimacji, czyli bezpośredniego przejścia pary wodnej w lód do rusztowania, czyli na przykład naszego pyłku przyłączają się kolejne cząstki wody i w ten sposób buduje się nasz płatek. Wirując w powietrzu przybiera ostateczną budowę i kształt. Należy tu zaznaczyć, że kształt śnieżynek zależy od temperatury i wilgotności powietrza. Jeśli temperatura powietrza jest niska, a wilgotność mała to kształty śnieżynek nie są zbyt wymyślne. Natomiast, gdy zmieni się wilgotność na wyższą, wówczas powstają fantazyjne wzory. Te przeróżne kształty płatków mają zawsze sześciokątną formę. Najczęściej wyobrażamy je sobie jako sześcioramienne gwiazdki, ale tak naprawdę jest znacznie więcej rodzajów płatków.

Rodzaje płatków śniegu.
Najbardziej pospolite płatki śniegu to gwiazdki. Mają one gwieździsty kształt. Są zazwyczaj sześcioramienne. Płatki śniegu, które przybierają kształt cienkiego płatka lub słupka to graniastosłupy. Przykładem mniej skomplikowanej formy jest również słupek wieńcowaty. Jak sama nazwa wskazuje ma postać słupka, na którego końcach znajdują się płatki sześciokątne lub gwieździste. Według mnie najpiękniejsze są płatki paproci. Ich ramiona przypominają rozrastające się gałęzie, a każde z sześciu ramion jest oddzielne i tworzy niepowtarzalne wzory. Są duże i łatwo je zaobserwować gołym okiem. Kryształki nieregularne to z kolei cząstki śniegu na które się składa kilka połączonych ze sobą różnych form płatków. Głównie słupkowych i płaskich. Jeżdżąc na sankach czy nartach, lepiąc bałwana czy rzucając śnieżkami, nie zastanawiamy się, czym tak naprawdę jest śnieg. Przyjmujemy, że to po prostu zmrożona woda. Tak naprawdę płatki śniegu to małe dzieła sztuki, które tworzą nieziemski krajobraz zimowej aury.